پنجشنبه 24 خرداد 1403
ساعت 10 : 41 دقیقه
13 / June / 2024
7 / ذو الحجة / 1445

حسابداری مالی

10 / 10
از 1 کاربر

حسابداری مالی را میتوان به نوعی حسابداری گزارش نیز نامید. هدف اصلی حسابداری مالی تهیه صورتهای مالی اساسی سازمان می باشد تا در اختیار استفاده کنندگان آنها قرار داده شود.

اصل تفکیک شخصیت عامل اصلی به وجود آمدن حسابداری مالی می باشد. پس از پیداش حسابداری مالی بود که صاحبان سرمایه ای که امکان مشارکت در تجارت را نداشتند توانستند وارد بازار شده و اقدام به سرمایه گذاری نمایند و موجبات توسعه بنگاه های تجاری شوند. ورود سهام داران به بازار کار باعث ایجاد مفهوم سهام و بازار سهام شد.

یکی از دلایل مهمی که باعث به وجود آمدن حسابداری مالی شد وضع قوانین مالیات بر درامد بود این نوع مالیات در کشور های صنعتی اروپایی یکی از ابزارهایی است که دولت جهت تامین منابع اقتصادی خود از آن استفاده میکند و به وسیله آن عدالت اقتصادی و اجتماعی را برقرار می کند این قاعده از اوایل قرن 19 شروع و به تدریج به یکی از نظام های قدرتمند در اکثر کشور ها تبدیل شد.

تنها راه شناخت سود واقعی موسسات ، شرکت ها و سایر  کسب و کار ها تنظیم دقیق و درست دفاتر قانونی ، ثبت و نگهداری درست آنها می باشد زیرا این سود خالص است که میزان مالیات بر درآمد را مشخص می سازد. به دلیل دریافت مالیات بر درامد توسط دولت ها ، دولت نیز یکی از اصلی ترین صاحبان منافعی است که به صورت های مالی درست و حقیقی کسب و کار ها نیازمند است. از مجموع مهمترین استفاده کنندگان و نفع برندگان دفاتر قانونی موسسات و سازمان و ... می توان به بانکها، اعتبار دهندگان ، فروشندگان و سرمایه گذاران بالقوه اشاره کرد. البته این همه ی افرادی نیستند که به این دفاتر نیازمندند.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :